Muljed ERSO proovist

Mikk Murdvee tutvustab Kose muusikaõpilastele orkestrimaailma telgitaguseid

27.oktoobril oli Kose muusikakooli õpilastel hea võimalus külastada ERSO  (Eesti riikliku sümfooniaorkestri) proovi. See on orkestri korraldatav regulaarne haridusprojekt, milles tutvustatakse noortele-lastele pillimeeste igapäevast tööd. Seekord toimus peaproov 28. oktoobri kontserdile “Muusikakeskkool 55”. Meie grupi vastuvõtja Maarja Kasemaa tegi alustuseks ülevaate orkestrimaailma põhitõdedest. Järgnenud vestlus dirigent Mikk Murdvee ja tšellist Marcel Johannes Kitsega kujunes meeleolukaks. Loodetavasti sai selgemaks dirigendi roll orkestri ees, solisti ja dirigendi omavaheline koostöö, harjutamise vajalikkus ja iga pillimängija panus ühises musitseerimises. Proovis saime näha kahte väga erinevat dirigenti, Risto Joosti ja Andres Mustoneni, ning kaasa elada kahe muusikateose (Ralph Vaughan Williamsi oboekontserdi a-moll, solist Riivo Kallasmaa ja Gustav Mahleri adagietto sümfooniast nr 5) küpsemisele.

Kontsertsaali rõdul proovi kuulamasOrkestriproovi külastamine avas lastele kutselise muusikamaailma väravad, näidates mitte ainult selle võlu, vaid ka tööd, mida muusika esitamise nimel tehakse. Kontserdil käies kuuleme ilusat, mänglevat tulemust, kuid paljudele lastele on ilmselt uudiseks, et ka professionaalsed muusikud peavad usinasti harjutama muusikapala nauditavaks kokkukõlamiseks.
Mõned väljavõtted proovi külastanud õpilaste kirjadest.

Marta Saan: “Sain teada, et tänapäeval kasutatakse noodilehtede asemel hoopis tahvelarvuteid ja pedaali, millega saab noodilehti keerata.”

Eleriin Torjus: “Oli imelik mõelda, et mängijad ei kasutanud mingeid juhtmeid heli valjendamiseks. Kord tundus, et laval mängis viis inimest, teisel korral aga sada. Orkestrit juhtis dirigent, kelle üks käeliigutus võib muuta loo teistsuguseks. Mulle igatahes meeldis, sest oli põnev kuulata orkestri proovi, mitte esinemist.”
On tore, et ERSO kutsub lapsi külla nende silmaringi avardamiseks ja samas rõõmustab nende õppurite aktiivsus, kes koolivaheajal leidsid aega muusikaliselt harivaks tegevuseks.

Koos õpilastega külastasid proovi muusikakooli õpetajad Olev Roosa, Maiu Roosa, Tanja Günter, Rafael Calvo ja Juhan Trump.

Maiu Roosa