Riia rahvusvaheliselt konkursilt tuli Kosele III preemia

Mind kutsuti osalema 6. mail toimunud Riia rahvusvahelise oboe- ja fagotikonkursi žürii töös (oma õpilaste hindamisel keegi ei osalenud). Konkurss korraldati esmakordselt, osalejaid oli esimese korra kohta parajalt vähe ja korraldus, kui jätta välja hiline välja kuulutamine, oli ladus. Konkursi idee autor ja eestvedaja on NSVL-aegse nn Svetlanovi orkestri (NSVL riiklik sümfooniaorkester) pikaaegne lätlasest fagotisolist Andris Arnicans, kes kogu oma karjääri tippajal oli Balti riikide esimängija, peale NSVL-i lagunemist mängis pikalt veel ka Riia SO solistina sh Olari Eltsi peadirigendiks oleku ajal ja kes nüüd õpetab kokku vist neljas erinevas koolis noori fagotiste. Igapäevaselt Arnicans orkestris enam ei tööta, kuid suurepärases mänguvormis on ta jätkuvalt ja esinemas käib nii tänapäevase kui barokkfagotiga samuti regulaarselt.

Et oboe- ja fagotikonkursid toimuvad koos, on tavapärane praktika üle kogu maailma. Tegemist on samasse perekonda (topeltlesthuulikuga puupuhkpillid) kuuluvate erineva kõrgusega pillidega.

Eestist osalesid Kose poiss Robert Nael ja minu Nõmme mk õpilane Patrick Mauer. Fagotistide esinemist kuulama sõitsid Tallinnast veel kolm minu õpilast. Et minu osalevad õpilased olid erinevatest koolidest ja mängisid suhteliselt lihtsa klaverisaatega lugusid, võtsin raha kokkuhoidmiseks riski (mis paraku ei õigustanud ennast) ja otsustasin lasta neil mängida kohaliku klaverisaatjaga.

Konkurss toimus Riia keskkooli nr 6 avaras ja hea akustikaga saalis. Riias on kolm või neli üldhariduslikku keskkooli, kus õppekavas on nii solfedžo kui pilliõppe tunnid umbes meie muusikakoolide huviõppe tasemel (üks tund nädalas). Kool nr 6 ongi üks sellistest.

Robert hiilgas peaproovis ja suheldes korraldajatega jäi mulje, et teda peetakse oma vanuserühma kindlaks favoriidiks. Esinemine aga nii hästi ei õnnestunud, milles peamise põhjusena näen harjumatut klaveripartiid, millega Robert ei jõudnud proovi jooksul piisavalt kohaneda. Lõpptulemuseks jäi Robertile kolmas koht, Patrick tuli esimeseks ja Valgevene fagotist Alexei Smirnov teiseks. Läti fagotistid oma au päästsid vanemas vanuserühmas, kus 17-aastane Edgars Karpenskis-Allažs esitas hiilgavalt Tansmani sonatiini, ühe osa Vivaldi d-moll kontserdist ja võitis kogu žürii üksmeelsel hinnangul grand prix’ .

Allolevast aknast on võimalik vaadata-kuulata salvestust kõigi noorema vanuserühma fagotistide mängust. Esimesena esineb II preemia võitnud Valgevene poiss, 6:20 alustab Robert ja 15:20 I koha saavutanud Patrick.

Teisest aknast näeb vanema vanuserühma oboe- ja fagotimängijaid. 45:30 alustab grand prix’ võitnud Edgars Karpenskis-Allažs.

Minu Riiga sõidu kulud kandis Kose vald.

Tarmo Velmet