Muusikakooli õpetajate suvised tegemised – Marianne Zhao

Usun, et õpetajad ootavad suvevaheaega vähemalt sama kirglikult kui õpilased. Mõnikord juhtub siiski, et tööajaks muutub märkamatult ka suvepuhkus, kuna seda korraga nii lahkelt kätte jagatakse. Minu suvi sai loomulikult muusikaga sisustatud – tegelesin taas suvise klaverimuusikafestivali “Draakon” korraldamisega, astusin üles kammermuusikakontsertidel Taanis ning andsin seal ka meistrikursusi.

Esimene suveüritus, 2. Rahvusvaheline Muusikafestival “Draakon” (sel suvel 15.-18.08.2017, Georg Otsa nim Tallinna Muusikakoolis), on suunatud nendele klaverit mängivatele noortele, kes on nii suured muusikahuvilised, et ka suvel pilli taha jõuavad. Festivali raames oli võimalik tasuta erinevate õppejõudude meistrikursustel osaleda, õppejõudude kontserti kuulata, klaverikonkursil osaleda ning hea ülesastumise korral eelseisvaks sügiseks uusi esinemisvõimalusi hankida. Festivali tublide osalejate kontserdid leiavad aset juba 1. septembril kell 18.00 Saku mõisas ning Hiina muusika kontserdil 29. septembri õhtul Kadrioru lossis. Üks “Draakon” festivali omapärasid on nimelt Aasia muusika ning muusikute kaasamine. Klaverikonkursil on eraldi kategooria etteantud Aasia muusika teoste esitamiseks, samuti tegi seekord meistrikursusi jaapani pianist Aya Tominaga ning klaverikonkursil oli ka sel aastal päris palju hiina rahvusest osavõtjaid. Tasub tähele panna, et suvel toimub pilli mängivatele noortele päris palju üritusi ja kel nende vastu huvi tekib, võiksid oma erialaõpetajatega nõu pidada ning järgmiseks suveks varakult plaane tegema hakata. Suveüritused rikastavad, hoiavad pillimänguvormi, annavad uue õppeaasta alguses eelise kontsertidel ja üritustel silmapaistvalt esineda.

Augustikuu lõpu veetsin hoopis Taanis, kus toimus noorte Hiina pianistide suvekool ning minu kontserdid koos taani tšellisti Henrik Brendstrupiga. Suvekoolist osa võtvad pianistid olid vanuses 9-24 aastat ning kõik erinevate eesmärkidega: kõige nooremate jaoks oli oluline kogeda Ida ja Lääne õpetuserinevusi, vanemad osalejad said võimaluse Euroopas ringi vaadata ning otsustada, äkki tasuks siia õppima tulla, kuid kaasatud oli ka selliseid pianiste, kes ise juba Hiinas õpetavad ning kelle jaoks suvekooli meistrikursused ja kontserdid täienduskoolituse eesmärki täitsid. Osalejatest õhkus suur huvi Lääne muusika ja kultuuri vastu, võime õpitut kiiresti haarata ning loomulikult töökus.

Kammermuusika kontserdid leidsid aset kahes erinevas Taani linnas – Aarhusis ning Aalborgis ja andsid mulle võimaluse teha koostööd suurepärase tšellistiga Hernik Brendstrup. Henrik on Aarhusi Kuningliku Muusikaakadeemia tšelloprofessor, kel on kuhjaga kogemusi esinemistes, õpetamises ning salvestuste tegemises. Kontserdikava koostamisel lähtusime enda kultuuritaustast ning eelseisvatest kontsertidest, valisime esitamiseks Taani, Eesti, Lääne ja Hiina heliloojate teosed. Järgmised kontserdid leiavad aset novembri lõpus erinevates Hiina linnades, detsembris ka Kopenhaagenis ja Eestis. Kosel ootame kõiki kontserdile 8. detsembril.

Marianne Zhao