XVIII rahvusvaheline poiste keelpillifestival Kuressaares

Poiste festivali logo

18.-19. oktoobril leidis Saaremaal aset juba 18. korda rahvusvaheline poiste keelpillifestival. Sellele pani aluse Laine Sepp, kes on ka kogu ürituse hing, kunstiline juht ning viiuli-, vioola- ja tšelloõpetaja Kuressaare Muusikakoolis. Antud festival toimus esmakordselt 2001. aastal (osa võttis 56 poissi) ja sai loodud mõttega tunnustada kõiki poisse, kes teadupoolest on tüdrukutega võrreldes rahulikuma arenguga. See festival on oma idee poolest geniaalne! Mängivad ju ainult poisid ja võib-olla see geniaalsus seisnebki selles, et kõik poisid on pandud võrdsesse seisu – kavas pole märgitud, mis klassis keegi õpib ja erinevas vanuses keelpillimängijad on pandud kontsertidel segamini. Üritust mitmekesistab ka see, et seal võib kuulda nii ülikõrget, keskmist kui ka nõrgemat mängutaset. Igal juhul on see suurepärane koht esinemiskogemuse saamiseks õpilastele ning uue ja põneva repertuaari leidmiseks algajale õpetajatele. Kolme aasta eest, kui Kose muusikakool tegi festivalil oma debüüdi, võttis osa 112 poissi ja pr Sepa sõnul on see ka piir, mida ületada oleks keeruline. Ürituse populaarsus on aasta-aastalt kasvanud ja ei mahu enam nendesse ruumidesse ära. Festivali kokkusurutus näitab, et kahest päevast jääb väheks. Kõik jääb kahjuks raha taha.

Festival koosneb kahele päevale jaotatud 11-12 kontserdist ja kestavad umbes 45 minutit. Iga kontserdi lõpus valib publik oma lemmikud. Lemmikutiitli saanu avab järgmise aasta festivali. Festival lõpetatakse pidulikult tänukõnede ja tasustamisega. Kõik osalisi (loomulikult ka õpetajaid ka kontsertmeistreid) tänatakse ja nad saavad valida endale meelepärase kingituse, mille panevad välja festivali väga paljud sponsorid. Kingituste seast võib leida nii kohalikku käsitööd, maale, puust nõusid kui ka lõbusamaid meeneid nagu nt. ahjuroop või latt suitsuvorsti ja leiba. Festivali noorimale osavõtjale kingitakse alati lambakujuline pink. Suurest hoolivusest kõneleb see, et kõikidele koolidele (vastavalt loosinumbriga registreerinud inimeste arvule) mandrilt paneb Kuressaare Muusikakool alati pikale koduteele kaasa toidupakid.

Kose Muusikakooli esindas Leandros Hirvo Lauringson (õp Mari Kerem), kes on hetkel koolis ka ainuke viiulierialal

Leo Dubovsky, Mari Kerem ja Leandros Hirvo Lauringson

õppiv poiss. Koos kontsertmeister Leo Dubovskyga esitasid nad Oskar Rieding´u „Mustlasmarsi”. Hästi õnnestunud esinemine tõi Hirvole palju kiidusõnu mitmetelt vabariigi tunnustatud juhtivpedagoogidelt.

Natuke statistikat ka. Sel korral võtsid osa 17 kooli. Eestist: H. Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Tallinna Muusikakeskkool, Pärnu Muusikakool, Kose Muusikakool, Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakool, Saku Muusikakool, Nõmme Muusikakool, Kuressaare Muusikakool, G. Otsa nimeline Tallinna Muusikakool, Viljandi Muusikakool, Rakvere Muusikakool, Saue Muusikakool, Keila Muusikakool ja C. Kreegi nim Haapsalu Muusikakool.
Läti oli esindatud kahe ja Venemaa ühe muusikakooliga.

Poiste festival on üks äärmiselt tänuväärne ja meeleolukas ettevõtmine. Seda õhinat ja elevust on väga raske panna kirjasõnasse. Korraldaja Laine Sepp ütleb, et ta ise ka fännab seda festivali, ja ma soovin talle jõudu-jaksu selle elushoidmiseks!

Mari Kerem