KLAVER

“Klaver on täislikem kõigist muusikainstrumentidest, selle leiutamine tähendas muusikale sedasama, mis trükikunsti leiutamine luulele.”
George Bernhard Shaw (1856-1950)
Pildiotsingu klaver vs pianiino tulemus

Klaveri leiutas 1709.a Bartolomeo Cristofori (1655-1731), Firenze klavessiinimeister ja kuninglike pillide varahoidja. Cristofori esimesed klaverid olid nelja oktavi ulatusega, poole väiksemaga kui tänapäeva kontsertklaveril. Klaveri keeli lüüakse haamritega. Kui vajutada klaveriklahvile, lööb haamer vastu keeli ja eemaldub kohe, lastes keeltel võnkuda ja heliseda, kuni klahv vabastatakse, siis läheb käiku viltkattega summuti.

18.saj lõpuks oli klaverist saanud juba rohkem kui vaid moodne mänguasi. See oli jõukates kodudes kultuuri ja meelelahutuse tõukejõud. Esimesed klaverid olid horisontaalsed. Domenico del Mela Gaglianost ehitas 1739.a esimese vertikaalse klaveri.

19.saj algaastail oli kahesuguse kõlaga klavereid. Saksa ja Austria klaverid, millel oli mänginud ka Mozart, olid kergemini liikuva mehhanismi ja tundlikuma kõlaga. Inglise klaveritel oli tugevam mehhanism ja kõvem heli. Niisugust kasutas ka Beethoven.

Lisaks tiibklaverile on olemas ka väiksemad klaverid – pianiinod, mis võivad olla kasutusel kodudes.