Tarmo Velmet (fagott)

Alustasin muusikaõpinguid muusikakeskkoolis tšelloga ja alates 1979. aastast olen seotud fagotiga. Keskastme lõpetasin Otsa koolis, järgnes konservatoorium (mõlemas õp A. Lepnurm), kus II kursusele jõudes algas ka minu töö ERSO-s (1987). Jõudsin n-ö vana hea nõukaaegse orkestriga teha kaasa ühe pika ja unustamatu kontserdireisi Siberis, samuti Bulgaarias ja õppida hindama toonase peadirigendi, Peeter Lilje sisukat musikaalsust. Misjärel vallandusid riigipiirid, kolmandik orkestrist valgus tööle lääne orkestritesse ja 1991. aasta kevadel leidsin end samaaegselt lõpetamas konservatooriumit ja töötamas ERSO fagotirühma kõigil neljal (fagotisti) töökohal ainsa mängijana. Sellest ajast alates sai elu pikalt minna ainult ilusamaks. Lisaks ERSO-le hakkasin varsti regulaarselt mängima ka Pärnu linnaorkestriga, sagedamini olen mänginud veel ka Tallinna kammerorkestris ja NYYD Ensemble’is.

Tööd õpetajana alustasin Otsa koolis 2007. aastal.

Minu tegevus elukutselise fagotistina lõppes 2012. aasta kevadel seoses liiklusõnnetuses saadud traumaga.

2012. aastast saadik olen katsetanud mitmeid erinevaid rolle, kuid eelkõige kasvatanud pidevalt koormust fagotiõpetajana. 2019/20 õppeaastal töötan Otsa koolis ning Nõmme, Viljandi ja Kose muusikakoolides. Olen ainus fagotiõpetaja kogu riigis, kelle põhitöö ongi õpetamine.

Hindan oluliseks head koostööd lapsevanematega. Kasutan julgelt digitaalseid töövahendeid – tunnis on küllalt tavaline, et õpilane, kui ta pole muidugi ise vastu, esineb näit kaamerale. Läbi kvaliteetse heliga video on meil mängitut lihtsam põhjalikult analüüsida ja ka lapsevanematel on soovi korral töö tulemustest parem ülevaade. Lisaks käime õpilastega võimalikult palju esinemas nii väljaspool kooli kui korra aastas ka väljaspool Eestit. Õpetajana pean oluliseks lapsi rohkem motiveerida ja vähem sundida. Võtta pigem väikseid samme kuid tihedalt. Osaleme võimalusel ka konkurssidel, kuid võidust olulisemaks pean tekkivat võrdlusmomenti omaealistega – see on alati olnud õpilastele väga motiveeriv ja arendav kogemus, mulle õpetajana aga lausa täiendkoolituse eest.

Kose on Eesti väikseim muusikakool, kus fagotti õppida saab ja õpitakse siin hästi – 2019. a kevadel pääses meil 4. klassi lõpetanud fagotist õpinguid jätkama muusikakeskkooli 7. klassi.

Teen kõik endast oleneva fagoti laiemaks tutvustamiseks – see on imeilus pill!

Minu ajalugu sai alguse aastal 1965, minu pilli ajalugu aga palju varem ja sellest saab lähemalt lugeda erialade rubriigi fagoti jaotusest.

Tarmo Velmet